حدیثه قربان
بهمن ۵, ۱۳۹۹
محمد علی بنی اسدی
بهمن ۵, ۱۳۹۹

آتوسا صالحی

آتوسا صالحی
شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌ها و مجلات کودکان و نوجوانان
متولد ۱۳۵۱
تهران
.
او کارش را به عنوان خبرنگار افتخاری در مجله‌ی سروش نوجوان آغاز کرد و به سرعت وارد عرصه‌ی نوشتن شعر و داستان شد. در ادامه در سال ۱۳۶۹ سردبیری «مجله در مجله» سروش نوجوان را عهده‌دار شد. دبیری و سردبیری نشریات مختلف مانند صفحات شعر روزنامه‌ی آفتابگردان، سرویراستاری و دبیری انتشاراتی‌های کتاب کودک و نیز عضویت در شوراهای تخصصی نشر کتاب شورای مباحث نظری و رمان نوجوان کانون پرورش فکری ازجمله فعالیت‌های او هستند.
نزدیک به ۱۰۰ کتاب برای کودک، نوجوان و جوانان به رشته‌ی تحریر درآورده که بسیاری از این آثار جوایز مختلفی را برای او به ارمغان آورده‌اند. صالحی ده‌ها جایزه‌ی معتبر از کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره‌ی مطبوعات کانون پرورش فکری، جشنواره‌ی کتاب کودک و نوجوان، برگزیده‌ی جشنواره‌ی پروین اعتصامی، کتاب‌سال شورای کتاب کودک، و … دریافت کرده است. جضور در لیست منتخب کتابخانه‌ی مونیخ آلمان، جشنواره‌های بازنویسی و بازآفرینی جعفر پایور و مهدی آذریزدی نیز از دیگر افتخارات آثار صالحی است.
بازآفرینی آثار کهن فارسی مانند مجموعه‌ی شاهنامه‌ی فردوسی، در کنار ترجمه‌ی ده‌ها رمان و داستان برای نوجوانان و کودکان از دیگر فعالیت‌های این نویسنده و مترجم است.
در همین حال، او در دو دهه‌ی اخیر در جلسات داستان‌خوانی و داستان‌نویسی و نیز کارگاه‌های شعر کودکان در مراکز کانون پرورش فکری در کشور، خانه‌های فرهنگ و فرهنگسراهای شهرداری با مخاطبان آثارش تجربه‌ی فعالیت آموزشی و کارگاهی را داشته است.
آتوسا صالحی به عنوان مولف و طراح کتاب و مجله، با دنیای تصویر نیز آشناست و حضورش از منظر یک نویسنده‌ی کودک به کشف بخشی از تعلقات خاطر کودکان کمک کرده است.