تصاویر پیش روی شما، صدای کودکان شهر تهران است

تصاویر پیش روی شما، روایتی است از آرزوهای کودکان شهر تهران، که توقع آن‌ها از شهری که دوست دارند در آن به تصویر درآمده. این نقاشی‌ها، صدای بخشی از کودکان و نوجوانان شهر تهران است، صدایی که اگر شنیده شود، در مسیر رسیدن به استاندارد «شهر دوستدار کودک» چراغی پیش روی سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان خواهد بود.
مسابقه‌ی نقاشی کودکان تهران در دور اول با عنوان «شهری که من دوست دارم» هم‌مسیر با پروژه‌ی شهر دوستدار کودک در تهران طراحی و اجرا شد. طرحی که در آن، مشارکت کودکان و اخذ نظرات آن‌ها در برنامه‌ریزی و ساخت شهر مورد نظر است.
استقبال از دوره‌ی اول این رویداد با رسیدن بیش از ۹۴۰۰ اثر به دبیرخانه، منبعی گران‌بها برای پژوهش‌گران حوزه‌های شهری به دست داد. از این میان ۱۴۴ اثر به مرحله‌ی نهایی رسید که علاوه بر حضور در نمایشگاهی ده‌روزه، در تابلوهای شهر تهران نیز اکران شد. همچنین آثار برتر مرحله‌ی نهایی در کتابی نفیس نیز منتشر شد که همزمان با دور دوم، نسخه‌ی الکترونیکی آن نیز به رایگان در فضای مجازی نشر یافته است.
از آن‌جاکه دوره‌ی دوم این مسابقه همزمان شد با شیوع کرونا و خانه‌نشینی کودکان و خانواده‌ها، از میان تعطیلی این رویداد و برپایی هدفمند آن، راه دوم را انخاب کردیم: موضوع مسابقه را نسبت به شرایط کودکان خانه‌نشین طراحی کردیم؛ «شهری که من دوست دارم از پشت پنجره‌ی خانه‌مان ببینم.»
در این دوره علی‌رغم خوش‌بین‌ترین پیش‌بینی‌ها، نزدیک به۱۴۸۵۰ اثر به دبیرخانه رسید که حتی برای شرایط غیر کرونایی هم رقم بزرگی است. امسال کودکان از نقاشی‌های خود با موبایل و دیگر دوربین‌ها عکس گرفته و از طریق سامانه‌ای اینترنتی برای ما ارسال کردند.
هیات انتخاب اولیه ۱۸۰۰ اثر را برای داوری نهایی برگزید که در پایان، ۲۰۳ اثر نظر داوران را جلب کردند که هم‌اینک پیش روی شماست.
اثرات کرونا مانند فاصله‌گذاری بین افراد، خلوت‌شدن تصاویر از نشانه‌های جمعی و انسانی، و .. هرچند در آثار مشهود است، اما باز هم نگاه تحلیلی کودکان به شهر مورد علاقه‌شان نوید روزهای بهتر را می‌دهد.
.
.

.